Wirus komputerowy przenosi siÄ™ poprzez pliki, co wymaga obecnoÅ›ci systemu plików, albo przez bezpoÅ›redni zapis w wybranym sektorze bÄ…dź jednostce alokacji zewnÄ™trznego noÅ›nika danych np. dysku twardego, dyskietki lub pendrive'a. Proces replikacji wirusa komputerowego polega na odpowiedniej modyfikacji zawartoÅ›ci pliku, sektora lub jednostki alokacji. Tak zmodyfikowany noÅ›nik danych nazywa siÄ™ nosicielem wirusa komputerowego, analogicznie do prawdziwego nosiciela wirusa.
Rozmiary pierwszych wirusów komputerowych zawieraÅ‚y siÄ™ w granicach od kilkudziesiÄ™ciu bajtów do kilku kilobajtów. Obecnie, takie klasyczne wirusy spotyka siÄ™ rzadziej, częściej jest to poÅ‚Ä…czenie wirusa z robakiem komputerowym o rozmiarze rzÄ™du kilkadziesiÄ…t kilobajtów. TakÄ…, stosunkowo niewielkÄ… ilość kodu binarnego, z Å‚atwoÅ›ciÄ… można ukryć w dużym pliku zawierajÄ…cym program komputerowy, o rozmiarze rzÄ™du kilku megabajtów. Sam rozmiar wirusa zależy od czynników takich jak:
-
umiejÄ™tnoÅ›ci programistyczne twórcy wirusa – wirus lepszego programisty napisany w tym samym jÄ™zyku bÄ™dzie mniejszy lub bÄ™dzie miaÅ‚ wiÄ™cej funkcji;
-
użyty jÄ™zyk programowania – wirus o podobnej funkcjonalnoÅ›ci napisany w jÄ™zyku maszynowym (asembler) zwykle bÄ™dzie mniejszy niż w jÄ™zyku skryptowym czy jÄ™zyku wysokiego poziomu;
-
przewidywana funkcjonalność wirusa – prosty wirus bÄ™dzie mniejszy od szkodnika wykonujÄ…cego wiele różnych czynnoÅ›ci; najmniejsze wirusy potrafiÄ… tylko siÄ™ powielać;
-
wykorzystanie cech Å›rodowiska operacyjnego – wirus napisany jako maksymalnie niezależny musi mieć wbudowane wszystkie potrzebne biblioteki, wirus korzystajÄ…cy w peÅ‚ni ze Å›rodowiska ma tylko minimum kodu niezbÄ™dne do wywoÅ‚ania dostÄ™pnych w tym Å›rodowisku funkcji.Jak siÄ™ chronić
Wprawdzie wirusy, robaki i konie trojaÅ„skie majÄ… bardzo różne charakterystyki, ale istniejÄ… trzy gÅ‚ówne sposoby ochrony przed nimi wszystkimi.
Krok 1: Nigdy nie należy otwierać zaÅ‚Ä…czników poczty e-mail od obcej osoby.
Krok 2: Nigdy nie należy otwierać zaÅ‚Ä…czników poczty e-mail otrzymanej od znanej osoby, chyba że dokÅ‚adnie wiadomo, co jest w zaÅ‚Ä…czniku.
Krok 3: Należy nieustannie aktualizować oprogramowanie antywirusowe.
Krok 4: Należy dbać o aktualność programu. Wirus (rz.) Kod napisany w sposób umożliwiajÄ…cy jego samoreplikacjÄ™. Wirus usiÅ‚uje rozprzestrzeniać siÄ™ na kolejne komputery, doÅ‚Ä…czajÄ…c siÄ™ do programu-nosiciela. Może powodować uszkodzenia sprzÄ™tu, oprogramowania lub informacji.
Jak mam się tego pozbyć?
W momencie kiedy zidentyfikowaÅ‚eÅ› wirusa postÄ™puj zgodnie z dyrektywami wskazanymi na witrynie Web producenta twojego oprogramowania antywirusowego celem pobrania najnowszych definicji lub aktualizacji, które pozwolÄ… unieszkodliwić lub usunąć wirusa. W niektórych przypadkach bÄ™dziesz musiaÅ‚ także postÄ™pować zgodnie z wytycznymi pozwalajÄ…cymi na rÄ™czne usuniÄ™cie kodu wirusa znajdujÄ…cego siÄ™ w twoim systemie.
Co to jest wirus?
Wirus to kod komputerowy dołączający się do programu lub pliku, dzięki czemu może rozprzestrzeniać się na inne komputery, infekując je. Wirusy mogą uszkadzać oprogramowanie, sprzęt i pliki.
Co to jest robak?
Robak, podobnie jak wirus, jest zaprojektowany w sposób pozwalajÄ…cy mu na samodzielne kopiowanie siÄ™ z jednego komputera na inny, ale realizuje to automatycznie, przejmujÄ…c kontrolÄ™ nad funkcjami komputera, umożliwiajÄ…cymi przesyÅ‚anie plików lub informacji. Robak, który znajdzie siÄ™ w systemie użytkownika, może siÄ™ samodzielnie rozsyÅ‚ać. NajwiÄ™kszym zagrożeniem ze strony robaków jest ich zdolność do replikacji w ogromnym tempie. Robak może na przykÅ‚ad rozsyÅ‚ać kopie siebie do wszystkich osób wymienionych w książce adresowej i ta sama operacja bÄ™dzie miaÅ‚a miejsce na komputerach tych osób, co może spowodować efekt domina i w efekcie doprowadzić do ogromnego zwiÄ™kszenia ruchu w sieci i spowolnienia sieci firmowych i caÅ‚ego Internetu. PojawiajÄ…ce siÄ™ nowe robaki rozprzestrzeniajÄ… siÄ™ bardzo szybko, blokujÄ…c sieci, przez co oczekiwanie na otwarcie strony sieci Web może wydÅ‚użyć siÄ™ dwukrotnie animowania firmy Microsoft, korzystajÄ…c z zasobów online.
-
Historia wirusów komputerowych jest tak stara jak historia rozwoju komputerów do użytku osobistego. Od kiedy na Å›wiecie pojawiÅ‚y siÄ™ komputery ogólnodostÄ™pne, hakerzy rozpoczÄ™li prawdziwy szturm na wszelkie maszyny cyfrowe, czyniÄ…c niejako spustoszenie wÅ›ród oprogramowania i sprzÄ™tu. Warto zauważyć, że poczÄ…tkowo nie wierzono w istnienie takich "ewenementów" jak wirusy komputerowe, Wielu ekspertów uważaÅ‚o je w najgorszym razie za wymysÅ‚ mediów, a w najlepszym - za plotkÄ™. Przez dÅ‚ugi czas traktowano wirusy jak mit. Kiedy jednak okazaÅ‚o siÄ™, jak niebezpieczny okazaÅ‚ siÄ™ ów "mit", jak grzyby po deszczu zaczęły na Å›wiecie wyrastać firmy zajmujÄ…ce siÄ™ tworzeniem oprogramowania antywirusowego.
-
NajwiÄ™kszym szokiem dla opinii publicznej byÅ‚o ujawnienie katastrofalnych skutków pierwszego wylansowanego przez media wirusa komputerowego, Michelangelo. MichaÅ‚ AnioÅ‚ uÅ›wiadomiÅ‚ wielu użytkownikom i producentom komputerów, że wirusy komputerowe istniejÄ… i maÅ‚o tego, sÄ… w stanie poważnie zagrozić przechowywanym w komputerach danym, a nawet niszczyć caÅ‚y sprzÄ™t.
-
Obecnie wiodÄ…cymi firmami na rynku oprogramowania antywirusowego sÄ… Symantec, razem ze swoim Nortonem AntiVirus, oraz firma zajmujÄ…ca siÄ™ produkowaniem systemu antywirusowego Kaspersky. Warto na marginesie zauważyć, że nazwa ta wzięła siÄ™ od nazwiska prominentnego naukowca, który stworzyÅ‚ podwaliny pod nowoczesnÄ… walkÄ™ z wirusami.
-
CaÅ‚e szczęście, w obecnych czasach użytkownicy sÄ… bardziej "uÅ›wiadomieni", jeżeli chodzi o zagrożenia pÅ‚ynÄ…ce zewszÄ…d do naszych komputerów. Wiele komputerów, zwÅ‚aszcza tych podÅ‚Ä…czonych do Internetu, jest wyposażonych w nowoczesne narzÄ™dzia chroniÄ…ce je przed różnymi typami wirusów. DziÄ™ki nim możliwe jest unikniÄ™cie zainfekowania wirusem, a nawet jeÅ›li taka infekcja nastÄ…pi, możliwe jest zminimalizowanie jej skutków.
-
WiÄ™kszość komputerów jednak nie posiada odpowiedniego oprogramowania, które chroniÅ‚oby je przed nieautoryzowanym dostÄ™pem z zewnÄ…trz i zainfekowaniem. Wielu użytkowników wychodzi z bÅ‚Ä™dnego zaÅ‚ożenia, że "hakerzy nie majÄ… powodu, aby mnie zaatakować". Jest to przekonanie jak najbardziej bÅ‚Ä™dne. Zainfekowanie wirusem rzadko jest celowym dziaÅ‚aniem hakera akurat w zwiÄ…zku z tym konkretnym komputerem. Dla hakerów im wiÄ™cej bÄ™dzie komputerów zainfekowanych, tym wiÄ™ksza ich gloria i chwaÅ‚a, a czy bÄ™dÄ… to komputery bankowe czy prywatne - to już nie jest ważne. Dlatego wiÄ™kszość wirusów rozprzestrzenia siÄ™ w taki sposób, że każdy, dosÅ‚ownie każdy komputer może być celem ich ataku.
-
CzÄ™sto momentem refleksji nad swoim postÄ™powaniem jest chwila, kiedy dojdzie już do infekcji wirusowej na komputerze. PóÅ‚ biedy, jeÅ›li jest to niegroźny wirus napisany "dla zabawy", który na przykÅ‚ad wyÅ›wietla tylko obraźliwe teksty na ekranie i nie robi nic zÅ‚ego z danymi z dysku. Niestety, takich "próbnych" wirusów jest dość maÅ‚o. WiÄ™kszość z nich to szczwane bestie, które pod przykrywkÄ… swojego nosiciela potrafiÄ… narobić wielkich szkód w systemie, a nastÄ™pnie ulotnić siÄ™, pozostawiajÄ…c użytkownika w stanie gÅ‚Ä™bokiego szoku. Niestety, wówczas na obronÄ™ jest najczęściej za późno.
-
Definicja, czyli co to jest tak właściwie ten wirus?
-
-
REKLAMA
-
Wirus komputerowy jest najczęściej niewielkim objÄ™toÅ›ciowo programem komputerowym, zÅ‚oÅ›liwi twierdzÄ…, że sÄ… to programy napisane najlepiej ze znanych programów komputerowych. RzeczywiÅ›cie, aby wirus mógÅ‚ speÅ‚nić swojÄ… rolÄ™, musi być niewielki, aby mógÅ‚ siÄ™ rozprzestrzeniać szybko, zgrabnie napisany, o okreÅ›lonej funkcji i zasadzie dziaÅ‚ania. Wirusy tym różniÄ… siÄ™ od zwykÅ‚ych programów, że potrafiÄ… siÄ™ powielać, czyli podlegajÄ… samoreplikacji. ZarażajÄ… dziÄ™ki temu różne pliki, najczęściej pliki wykonywalne lub posiadajÄ…ce tak zwane elementy aktywne, lub też na przykÅ‚ad sektory startowe dysków czy tablice alokacji. IstniejÄ… cztery zasadnicze rodziny wirusów. PierwszÄ… z nich można okreÅ›lić jako wirusy wÅ‚aÅ›ciwe. DziaÅ‚ajÄ… one wÅ‚aÅ›nie na powyżej wymienionej zasadzie, zarażajÄ…c pliki i sektory dyskowe. DrugÄ… rodzinÄ… wirusów sÄ… tak zwane konie trojaÅ„skie. DostajÄ… siÄ™ one do systemu razem z bardzo popularnymi i pomocnymi programami, czÄ™sto nawet z programami antywirusowymi i pod przykrywkÄ… ich dziaÅ‚ania dokonujÄ… spustoszenia w systemie. Nazwa wzięła siÄ™ oczywiÅ›cie od drewnianego konia, którego Grecy zostawili pod morami Troi jako podarunek, a po wprowadzeniu konia do miasta zaatakowali z jego wnÄ™trza powodujÄ…c upadek Troi. TrzeciÄ… grupÄ… wirusów sÄ… tak zwane bomby logiczne. Ten typ wirusów dziaÅ‚a jak inne wirusy, jednak sÄ… to zagrożenia "z opóźnionym zapÅ‚onem". CzÄ™sto przez dÅ‚ugi czas istniejÄ… w systemie niezauważone, uÅ›pione. W momencie nadejÅ›cia konkretnej daty bÄ…dź wykonania przez użytkownika konkretnej czynnoÅ›ci bomba uaktywnia siÄ™ i jest w stanie wypeÅ‚nić swoje zadanie jako wirusa. OstatniÄ… grupÄ… wirusów, które zasÅ‚ugujÄ… na uznanie to tak zwane robaki, przez wielu uważane za wirusy najbardziej niebezpieczne. SÄ… to programy, które dziaÅ‚ajÄ… samodzielnie, zwykle bez nosiciela, dlatego bardzo Å‚atwo jest zarazić nimi system. Po inicjalizacji robaki zaczynajÄ… namnażaÅ‚ siÄ™ w zastraszajÄ…cym tempie, pożerajÄ…c wszystkie zasoby systemowe i w krótkim czasie powodujÄ…c zawieszenie, a nawet zniszczenie systemu operacyjnego. Wirusy takie sÄ… też niebezpieczne dla sprzÄ™tu. PotrafiÄ… tak intensywnie wykorzystywać procesor, że ten może ulec przegrzaniu i w konsekwencji przepaleniu, co równa siÄ™ z jego nieodwracalna awariÄ….
-
-
PodziaÅ‚ wirusów ze wzglÄ™du na to, co sÄ… w stanie zainfekować
-
NajwiÄ™kszÄ… obecnie grupÄ… wirusów sÄ… tak zwane wirusy plikowe. Ich Å‚upem padajÄ… zwykle pliki wykonywalne, chociaż coraz częściej zdarzajÄ… siÄ™ wirusy plikowe atakujÄ…ce takie pliki jak dynamiczne biblioteki, sterowniki urzÄ…dzeÅ„, pliki z wstÄ™pnie przetworzonym kodem źródÅ‚owym programów. Takie wirusy potrafiÄ… bardzo mocno namieszać w systemie, ponieważ bardzo Å‚atwo jest znaleźć dla nich nowych nosicieli. Wirusy takie dopisujÄ… swój kod do pliku, który jest potem Å‚adowany do pamiÄ™ci i w momencie jego wykonania, odpalony zostaje także kod wirusa. Hakerzy udoskonalili ten mechanizm tak, aby wirus potrafiÅ‚ dopisać swój kod nie tylko na koÅ„cu pliku, gdzie bardzo Å‚atwo może zostać zauważony przez pierwszy lepszy program antywirusowy, ale także na poczÄ…tku pliku, czy też w Å›rodku, a nawet w kilku miejscach. CaÅ‚e szczęście nowoczesne oprogramowanie antywirusowe radzi sobie z takimi problemami caÅ‚kiem Å‚atwo, oczywiÅ›cie o ile kod wirusa jest znany twórcom takiego oprogramowania. Kiedy wirus zostanie już zaÅ‚adowany do pamiÄ™ci, zaczyna wykonywać swojÄ… destrukcyjnÄ… pracÄ™. Najczęściej w miÄ™dzyczasie jest wykonywany program - nosiciel, wszystko po to, aby użytkownik nie byÅ‚ Å›wiadomy tego, że posiada w swoim systemie wirusa.
-
DrugÄ… ważnÄ… i bardzo niebezpiecznÄ… grupÄ… wirusów sÄ… wirusy sektorów startowych dysków. JeÅ›li wirus nie wykryty dostanie siÄ™ do gÅ‚ównego rekordu rozruchowego dysku systemowego, przy kolejnym uruchomieniu systemu może być bardzo groźny dla komputera. Wiąże siÄ™ to z faktem, że kod wirusa zajmuje miejsce kodu, który zwykle jest wykorzystywany przy starcie systemu. Najczęściej wirus, który w ten sposób zostaje zaÅ‚adowany do pamiÄ™ci komputera, uruchamia potem system, tak, aby wypeÅ‚nić funkcjÄ™ kamuflażu. Chodzi o to, by wirus niezauważony mógÅ‚ jak najdÅ‚użej dziaÅ‚ać w systemie. Wirusy rekordu rozruchowego sÄ… o tyle niebezpieczne, że jeÅ›li nie zostanÄ… wykryte w momencie infekcji, potem jest już za późno, ponieważ zaczynajÄ… swojÄ… pracÄ™ jeszcze przed startem systemu, a wiÄ™c zanim do gÅ‚osu dojdzie jakikolwiek system ochrony antywirusowej. Szkody, jakie może wywoÅ‚ać wirus od momentu zaÅ‚adowania do pamiÄ™ci, a uruchomieniem programu antywirusowego sÄ… niewyobrażalne.
-
KolejnÄ… ważnÄ… grupÄ… wirusów sÄ… wirusy tablicy alokacji, chociaż dziÅ› spotyka siÄ™ ich coraz mniej ze wzglÄ™du na coraz mniejszÄ… popularność systemów operacyjnych opartych o system tablic alokacji FAT. Jednak wirusy, które opanowaÅ‚y swego czasu systemy DOS i wczesne Windowsy dziaÅ‚aÅ‚y na nastÄ™pujÄ…cej zasadzie. System, aby okreÅ›lić gdzie na dysku znajduje siÄ™ dany plik, korzystaÅ‚ z tablic alokacji. Wirusy tablic alokacji faÅ‚szowaÅ‚y wpisy w tablicach, dziÄ™ki czemu naprowadzaÅ‚y system na swój kod, a potem same Å‚adowaÅ‚y do pamiÄ™ci żądany plik. ObrywaÅ‚o siÄ™ bogu ducha winnym plikom za to, że sÄ… nosicielami wirusów, a sprawa tkwiÅ‚a gÅ‚Ä™biej - w strukturze tablic alokacji.
-
Bardzo ważnym rodzajem wirusów sÄ… tak zwane makrowirusy. AtakujÄ… one dokumenty i szablony aplikacji biurowych takich jak Microsoft Office i zarażajÄ… istniejÄ…ce tam tak zwane makra, czyli miniprogramy, znane jako elementy aktywne dokumentów. Wirusy te rozprzestrzeniajÄ… siÄ™ wÅ›ród szablonów dokumentów, tworzÄ…c w nich makra i czekajÄ…c na odpowiedni moment, kiedy makra te zostanÄ… uruchomione - wtedy Å‚adujÄ… siÄ™ do pamiÄ™ci i rozpoczynajÄ… dziaÅ‚anie.
-
Co jest bezpieczne, a na co należy uważać?
-
WiÄ™kszość strachu przed wirusami bierze siÄ™ stÄ…d, że użytkownicy nie potrafiÄ… rozróżnić, jakie zachowania sÄ… dla ich komputerów bezpieczne, a jakie nie. Brak fachowej literatury, a także wstrÄ™t wielu użytkowników do sÅ‚owa pisanego, pozwalajÄ… mniemać, że nadal wielu z nich Å›wiÄ™cie wierzy w mity dotyczÄ…ce wirusów. Jest ich wiele.
-
Najbardziej powszechnym mitem jest fakt, że zarazić siÄ™ można poprzez odczytanie maila. CzÄ™sto sÅ‚yszy siÄ™ w Internecie: "Kiedy dostaniecie maila o tytule "JakimÅ›tam", nie otwierajcie go, ponieważ może to spowodować zawirusowanie komputera". Nic bardziej bÅ‚Ä™dnego! Samo przeczytanie informacji nie jest w stanie zagrozić naszemu komputerowi w najmniejszym nawet stopniu. Niebezpieczne może być dopiero przeglÄ…danie i uruchamianie zaÅ‚Ä…czników do wiadomoÅ›ci, które czÄ™sto sÄ… źródÅ‚em wirusa komputerowego. Dlatego też wiele programów pocztowych samoistnie blokuje odbiór potencjalnie niebezpiecznych plików, zwÅ‚aszcza plików wykonywalnych czy zawierajÄ…cych fragmenty kodu, takie jak na przykÅ‚ad pliki "*.js", z kodem JavaScriptu czy też "*.dll" z kodami dynamicznych bibliotek doÅ‚Ä…czanych do wielu programów. RzeczywiÅ›cie, tego typu zaÅ‚Ä…czniki, zwÅ‚aszcza jeżeli pochodzÄ… od nieznanych nam nadawców, należy traktować ze szczególnÄ… ostrożnoÅ›ciÄ….
-
Do niedawna mitem byÅ‚o to, że można siÄ™ zarazić poprzez przeglÄ…danie stron internetowych. O ile wiÄ™kszość z nich używa samych bezpiecznych elementów, takich jak HTML, aplety Java, cookies czy Flash, istniejÄ… także bardzo niebezpieczne elementy, stworzone przez nikogo innego jak firmÄ™ Microsoft. Mowa tutaj oczywiÅ›cie o formantach aktywnych, tak zwanych ActiveX. Nie należy ufać takim formantom, o ile nie sÄ… rekomendowane przez znane strony internetowe, takie jak Onet.pl. Dlatego tak - poprzez przeglÄ…danie stron WWW można siÄ™ zarazić wirusem, jednak jeÅ›li bÄ™dziemy dziaÅ‚ać rozsÄ…dnie i nie bÄ™dziemy ufać wiÄ™kszoÅ›ci formantów, możemy czuć siÄ™ w Sieci naprawdÄ™ bezpiecznie.
-
Oprogramowanie antywirusowe
-
GÅ‚ównym zadaniem dobrego systemu antywirusowego jest oczywiÅ›cie pilnowanie, aby do systemu komputerowego nie dostaÅ‚ siÄ™ żaden wirus. Program antywirusowy przez caÅ‚y czas monitoruje system i zapobiega ewentualnemu zainicjowaniu wirusa. DziÄ™ki aktualizacjom przez Internet, tego typu programy bardzo czÄ™sto uzupeÅ‚niajÄ… swojÄ… wiedzÄ™ na temat najnowszych wirusów.
-
Do gÅ‚ównych zadaÅ„ programów antywirusowych należy:
-
monitorowanie rejestru systemowego
-
monitorowanie programów przy ich starcie
-
kontrolowanie wÅ‚ożonych i odczytywanych dyskietek i dysków
-
monitorowanie każdego ruchu do i z Internetu, gÅ‚ównie uważna obserwacja Å›ciÄ…ganych z Internetu plików, dziÄ™ki czemu możliwe jest szybkie zareagowanie na wirusa
-
skanowanie plików, folderów i dysków, aby zapobiegać zaÅ‚adowaniu wirusa, który jest rodzajem bomby logicznej
-
wykonywanie skanowania antywirusowego zgodnie z pewnym harmonogramem (na przykład raz w tygodniu)
-
aktualizacja siebie samego, czyli gÅ‚ównie bibliotek wirusów
-
Dobry pakiet antywirusowy speÅ‚nia szereg funkcji. Przede wszystkim powinien blokować wirusy, jeszcze zanim zostanÄ… one zainicjowane. DziÄ™ki temu możliwe jest zapobieganie infekcji, zamiast żmudnego i czÄ™sto niemożliwego usuwania jej skutków. Blokowanie jest komputerowym odpowiednikiem jakże prawdziwego powiedzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Kiedy taki program blokujÄ…cy wykryje plik, który może być podejrzany o bycie zainfekowanym, natychmiast wyÅ›wietla alert aby poinformować o tym użytkownika, a także aby zapytać go o wytyczne dotyczÄ…ce dalszego dziaÅ‚ania.
-
Niestety, czÄ™sto jest tak, że blokery nie sÄ… w stanie zabezpieczyć przed wszystkimi wirusami. Dlatego oprócz programów tego typu, w skÅ‚ad pakietu antywirusowego powinny wchodzić aplikacje, które potrafiÄ… rozpoznać skutki dziaÅ‚ania wirusa i sÄ… w stanie "leczyć" system. Programy tego typu wykonujÄ… skanowanie dysków i w momencie wykrycia infekcji, starajÄ… siÄ™ usunąć jej skutki. CzÄ™sto wiąże siÄ™ to nie tylko z usuniÄ™ciem zainfekowanego pliku, ale także z odtwarzaniem niektórych danych, zniszczonych przez wirusa. Istnieje także metoda zwana kwarantannÄ… plików, dziÄ™ki której możliwe jest uwolnienie pliku od wirusa bez koniecznoÅ›ci jego usuwania. Jest to o tyle istotne, że czÄ™sto Å‚upem wirusów padajÄ… pliki bardzo ważne, których utrata mogÅ‚aby być znaczÄ…ca nie tyle dla samego systemu, ale dla użytkownika (na przykÅ‚ad wirus zainfekowaÅ‚ szablon, w którym zapisana byÅ‚a jedyna kopia pracy magisterskiej pisanej przez trzy miesiÄ…ce).
-